سئو چیست؟

سئو چیست و چه کاربردی برای سایت دارد؟

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد دارای کسب و کار اینترنتی هستید که پیوسته به دنبال ارتقا و جذب ترافیک بیشتر برای آن بوده‌اید. به زبان ساده اگر بخواهیم بگوییم ترافیک بیشتر مساوی است با فروش بالاتر؛ حال برای اینکه ترافیک سایت را زیاد کنیم راه‌های بسیاری پیش رو داریم که به آنها بازاریابی اینترنتی می‌گویند. در دسته بازاریابی اینترنتی یک شاخه بسیار مفید برای سایت داریم که نام آن سئو است. در ادامه با نقش سئو در تحول یک کسب و کار با شما سخن خواهیم گفت.

کاربرد سئو چیست؟

سئو به زبان ساده‌تر یعنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو؛ یعنی زمانی که شما یک کلمه کلیدی را در موتور جستجو سرچ می‌کنید سایت‌هایی که در رتبه‌های بالاتری قرار گرفته‌اند. یعنی سایتی بهینه‌تر برای گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری داشته‌اند. حال حتما از خود می‌پرسید چگونه می‌توان در یک کلمه کلیدی جزو سایت‌های برتر برای موتورهای جستجو بود. که در ادامه به بیان این موضوع و فرآیند اجرایی سئو پرداخته‌ایم.

فرآیند سئو (seo) چگونه طی می‌شود؟

سئو فرآیندی است که وابسته به عوامل مختلفی است و این عوامل تعریف شده از سوی موتورهای جستجو مانند گوگل است.

اهمیت سئو تکنیکال در سایت

برای شروع باید سایتی بهینه شده داشته باشید. یعنی در این سایت شما سئو تکنیکال را به خوبی رعایت کرده باشید. در واقع سئو تکنیکال ملزم به داشتن دانش فنی برای توسعه سایت است. فرض کنید شما می‌خواهید یک سایت فروشگاه آنلاین حرفه‌ای را رونمایی کنید. برای شروع این کار اولین فکری که به ذهنتان می‌رسد داشتن یک سایت با قالب آماده وردپرسی است.

خوب است بدانید که اکثر این قالب‌ها با کدنویسی خوبی ارائه می‌شوند و توسط برترین دولوپر‌های جهانی مورد آزمایش می‌گیرند. ولی در نهایت چیزی که به دست شما می‌رسد امکان تمیز نبودن کدهای آن زیاد است. و این نتیجه بسیار بدی برای سئو تکنیکال شما خواهد داشت. در نتیجه توسعه یک قالب یا یک پلتفرم برای سایت خودتان مطابق با سئو فنی و تکنیکال از الویت کارها قرار خواهد داشت.

سئو داخلی؛ برای شروع پیشرفت

حال که از سایت خود با کدها و صفحات تمیز رونمایی کردید نوبت به سئو داخلی رسیده است. سئو داخلی که اصطلاحا به آن on page هم گفته می‌شود و همانطور که از اسمش پیداست تمامی امور داخلی سایت شما را هماهنگ می‌کند. از محتوای سایت‌تان گرفته تا ارتباطات لینک شده از صفحات مختلف سایت‌تان که برای ربات‌های گوگل بسیار اهمیت ویژه‌ای دارند.

پس اهمیت به کیفیت تولید محتوا و همچنین رعایت کردن فاکتورهای مرتبط به سئو داخلی می‌تواند شما را در چشم ربات‌های گوگل به عرش آسمان برساند. در نتیجه به راحتی از کنار SEO آن پیج رد نشوید!

سئو خارجی؛‌ راز تثبیت موفقیت

به زبان ساده بگوییم که اگر دو مرحله قبل را به خوبی گذرانده باشید. با اجرای این مرحله موفقیت شما حتمی خواهد بود. سئو خارجی که به آن off page هم می‌گویند. در واقع تمامی اموری است که شما خارج از سایت‌تان انجام می‌دهید. البته این نوع فعالیت‌ها منوط به انجام از سوی شما نیست. این کار می‌تواند توسط افراد دیگر با توجه به محبوبیت شما صورت بگیرد.

این نوع SEO به محبوبیت شما در سایر فضاها از جمله سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌پردازد. فرض بکنید شما برای کلمه خرید بلیط هواپیما در حال جنگ با رقبای خود هستید، اگر از سایت‌های مختلف لینکی با عنوان خرید بلیط هواپیما یا مشتقات آن دریافت کنید به مرور جز برترین رتبه‌های موتور جستجوی گوگل قرار خواهید گرفت که این کلمه برای شما آورده‌های بی انتهایی خواهد داشت.

یک مثال برای جمع‌بندی فرآیند بهینه سازی وب سایت

فرض کنید شما می‌خواهید یک سایت در حوزه املاک بزنید، شما کلمات کلیدی مهم زیادی را برای این سایت باید کار کنید اما شاید مهم‌ترین آنها خرید خانه باشد. برای گرفتن این کلمه شما باید در درجه اول سایتی مطابق با خواسته کاربر هدفتان خلق کنید. در مرحله دوم ایجاد محتوا و رعایت کردن فاکتورهای سئو داخلی بسیار اهمیت خواهد داشت.

در نتیجه باید روی محتواهایی از جمله خرید خانه ارزان، خرید خانه دوبلکس، خرید خانه در تهران و … کار کرد که به مرور با انجام این فرآیند می‌توانید در موتورهای جستجو دیده شوید. در مرحله نهایی بعد از خوب کار کردن روی سئو داخلی می‌توانید به سئوی خارجی بپردازید. سئو خارجی در واقع فقط از طریق معرفی سایت شما در جاهای دیگر صورت نمی‌گیرد. شما می‌توانید با پرداخت مبالغی به سایت‌های مختلف رپورتاژ خبری خرید کرده و سایت خود را با کلمه کلیدی‌های مد نظرتان به سایت خود لینک دهید. اگر تمامی مراحل ذکر شده را به خوبی طی کرده باشید به مرور با فرآیند رشد روبرو خواهید شد.